Porady

Jak dbać o zegarek automatyczny

Zegarki automatyczne przeżywają ostatnio swój powrót, częściowo ze względu na kunszt i maszynerię, których brakuje modelom kwarcowym zasilanym bateriami.

Podstawą wszystkich zegarków automatycznych jest zwinięta sprężyna, która napędza wskazówki i inne funkcje, wykorzystując napięcie i odrobinę grawitacji, aby utrzymać wszystko w ruchu.

Chociaż mechanizm ten pozostał stosunkowo niezmieniony przez ostatnie trzy stulecia, ma on pewną wadę: Gdy nie nosisz zegarka, cewka odwija się i traci energię, co w efekcie prowadzi do zatrzymania zegarka. Przy następnym noszeniu zegarek trzeba będzie ponownie nakręcić.

Czynniki takie jak temperatura, wilgoć i magnetyzm również mają wpływ na działanie zegarka automatycznego. Zanim okaże się, że Twój zegarek nie reaguje, nabierz nawyku stosowania się do poniższych wskazówek dotyczących konserwacji.

Prawidłowe nakręcanie zegarka

Jeśli codziennie nosisz zegarek automatyczny, zazwyczaj nie musisz go nakręcać. Jeśli jednak jest to czasomierz okolicznościowy, prawdopodobnie trzeba go będzie nakręcić około 20-30 razy, zanim zacznie się ponownie poruszać.

Ogólnie rzecz biorąc, nigdy nie należy nakręcać zegarka automatycznego po założeniu go na rękę. Kąt nachylenia powoduje nierównomierne naprężenie trzpienia, co może wpłynąć na jego mechanikę i spowodować uszkodzenie sprężyny głównej. Pod tym kątem łatwo również przesadzić z nakręcaniem zegarka. Zazwyczaj zegarek jest w pełni naładowany, gdy nie można już obracać koronki, a gdy poczujesz to napięcie, przestań obracać trzpień.

Rozważ zainwestowanie w urządzenie do nawijania zegarków, dzięki któremu Twój automatyczny zegarek pozostanie naładowany i będzie działał, gdy nie będzie go miał na nadgarstku.

Wiedz, kiedy ustawić datę i godzinę

Poczekaj na odpowiedni moment, aby zresetować datę i godzinę: Jeśli zegarek automatyczny wskazuje dowolny czas między godziną 21:00 a 2:00, wstrzymaj się z ustawianiem daty i godziny do czasu, aż ten okres ulegnie zmianie. W tych godzinach mechanizm zmiany daty zaczął współpracować z przekładnią i nie wyłączy się aż do godziny 2 w nocy. Ustawianie daty może spowodować uszkodzenie zębów zegarka, co może skutkować kosztownymi naprawami.

Zwłaszcza jeśli zegarek zatrzymał się w tym czasie, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest całkowite wyciągnięcie koronki przed przekręceniem wskazówek, aż do momentu, gdy zmieni się data i minie godzina 2 w nocy.

Uważaj, gdzie nosisz zegarek

Na funkcjonowanie zegarka wpływa kilka czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, pola magnetyczne i wstrząsy. Chociaż niektóre czasomierze twierdzą, że są odporne na wilgoć i wodę, nie zaleca się noszenia automatycznego zegarka podczas codziennego treningu lub pod prysznicem, ponieważ może to zakłócić jego działanie.

W niektórych przypadkach ciepło może mieć również wpływ na działanie zegarka automatycznego, powodując rozszerzenie uszczelki i umożliwiając przedostanie się wilgoci do wnętrza. Jeśli nie trzymasz zegarka pod gorącym prysznicem, skutki nie będą od razu widoczne. Skraplanie lub zaparowanie szkiełka ujawnia się raczej później lub ruch zegarka zwalnia.

Opracuj plan konserwacji

Co dwa do siedmiu lat profesjonalista powinien sprawdzać mechaniczne elementy zegarka automatycznego, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Poza tymi wizytami serwisowymi, to, jak dbasz o zegarek na co dzień, ma wpływ na jego działanie:

  • Wyrób sobie nawyk wycierania tarczy i paska zegarka miękką szmatką lub szczoteczką o miękkim włosiu, aby usunąć kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Jeśli zegarek jest w pełni wodoodporny, do jego czyszczenia używaj niewielkiej ilości wody z mydłem.
  • Jeśli planujesz myć zegarek, upewnij się, że koronka nie jest odsunięta. W przeciwnym razie wilgoć może przedostać się do środka i uszkodzić mechanizm.
  • Zawsze przechowuj zegarek w suchym, bezpiecznym miejscu.
  • Unikaj upuszczania zegarka, ponieważ wstrząs może spowodować uszkodzenie jego wielu małych części wewnętrznych.
  • Ponieważ stal rozszerza się i kurczy, unikaj także ekstremalnych temperatur.

Szukasz luksusowego zegarka takiej marki jak Breitling? Skieruj swoje poszukiwania do firmy Hannoush Jewelers of Connecticut. Aby dowiedzieć się więcej o naszym wyborze, skontaktuj się z nami już dziś.