Historia

Krótka historia biżuterii

Biżuteria jest dobrze znana już od tysięcy lat, w pierwszym okresie była przy tym noszona nie tylko przez kobiety, ale również przez dążących do upiększenia swojego ciała mężczyzn. Początkowo mieliśmy do czynienia przede wszystkim z ozdobnymi muszlami, kawałkami drewna oraz kamieniami, z czasem jednak pojawiały się również wisiorki charakteryzujące się coraz większą oryginalnością. Człowiek zawsze chciał wyróżniać się w jakiś sposób na tle grupy, a biżuteria otwierała przed nim taką możliwość.

Na elementy organiczne i metal trzeba było jednak nieco poczekać, stąd też biżuterię bardziej przypominającą nasze dzisiejsze wyobrażenia o niej poznaliśmy dopiero wówczas, gdy wynaleziono narzędzia pozwalające na jej obrabianie. Wtedy też narodziły się ozdoby zdecydowanie bardziej skomplikowane w swojej formie, a biżuteria zaczęło nie tylko zyskiwać funkcję obrzędową, ale i informować o statusie społecznym noszących ją osób. Gdy mówimy o roli biżuterii w starożytności, nie możemy nie wspomnieć o Egipcjanach, którzy cenili sobie nie tylko broszki, kolczyki i naszyjniki, ale również możliwość noszenia biżuterii bogatej w zdobienia.

jubiler

Dużą popularnością cieszyły się też amulety, choć te ostatnie odbijały już różnice społeczne. Osoby, które nie mogły sobie pozwolić na duże wydatki, stawiały w tym przypadku przede wszystkim na szkło i fajans, ci jednak, którzy dysponowali określonym zapleczem finansowym, decydowali się na amulety z kamieni szlachetnych i złota. Do dziś biżuteria jest uważana za sposób na podkreślenie urody, nie możemy jednak nie dostrzec i tego, że od czasów starożytnych do teraz dokonało się wiele zmian, z istnienia których powinniśmy zdawać sobie sprawę. Jedna z najważniejszych jest związana z rosnącą popularnością sztucznej biżuterii. Ta jest wykonywana z tańszych materiałów, a jednak odznacza się dużą atrakcyjnością, a tym samym może się podobać nawet osobom znanym ze swoich bardzo dużych wymagań. W dwudziestym pierwszym wieku o biżuterii coraz częściej mówi się też jako o wyznaczniku stylu, im więc jest bardziej oryginalna, tym lepiej. Wiedza na ten temat okazuje się wyjątkowo przydatna wówczas, gdy planujemy kupić pierścionek zaręczynowy i zastanawiamy się nad tym, z jakiego rozwiązania powinniśmy skorzystać. Nie będzie to rozwiązanie intymne i z pewnością podziwiać będzie je wiele osób, a jednocześnie nie można zapomnieć o tym, że pierścionek powinien podkreślać cechy samej panny młodej, bo jedynie wtedy jest prawdziwie atrakcyjny, Warto więc pamiętać o jego statusie i nie zapominać o tym, że to gust wybranki serca ma największe znaczenie przy jego wyborze.