Prezent

Pierścionki zaręczynowe znane na całym świecie

Pierścionki zaręczynowe były znane już w czasach starożytnych, jednakże w różnych czasach postrzegano je inaczej,wpływ na to miała także kultura, tradycja czy religia.

Obecnie istnieje wiele zwyczajów związanych z pierścionkiem zaręczynowym, praktycznie w każdej części świata istnieją inne obrzędy – wiele z nich przetrwało przez wiele lat, inne bezpowrotnie odeszły w zapomnienie.

Poniżej prezentujemy najciekawsze zwyczaje związane z pierścionkiem zaręczynowym.

Szwedki otrzymują trzy pierścionki zaręczynowe – pierwszy w dniu zaręczyn, drugi w momencie zamążpójścia, a trzeci w momencie zajścia w ciążę.

Pierścionek albo narzędzie walki

Interesująco wyglądają zaręczyny na Filipinach, gdzie zakochany mężczyzna miał obowiązek pozostawienia na progu domu ukochanej własnej włóczni – był to znak, że kobieta jest zajęta, a tym samym nie może być obiektem westchnień innych mężczyzn. Z czasem zwyczaj ten odszedł do lamusa, ustępując miejsca tradycyjnym pierścionkom zaręczynowym.

Wężowe motywy

Wraz z biegiem lat zmieniała się także symbolika ślubnych ozdób, nic więc dziwnego, że w czasach współczesnych niezmiernie trudno jest zdobyć biżuterię, która była znana i ceniona w wiktoriańskiej Anglii – były to czasy, gdy mężczyźni chętnie wybierali pierścionki w kształcie węża, którego oczy stanowiły lśniące rubiny.

Układające się w okrąg ciało gada uważano za symbol nieskończoności, co miało zapewnić zakochanym trwałość uczucia.

pierścionek zaręczynowy

Naparstek zamiast pierścionka

W czasach kolonializmu w Ameryce kobiety zamiast pierścionka otrzymywały... naparstek, który stanowił nie tylko symbol miłości, ale także wiecznego zjednoczenia zakochanych. Pomysłowe kobiety pozbywały się górnej części naparstka, tworząc w ten sposób pierścionek. Zwyczaj ten obowiązywał do końca XIX wieku.

Frywolne pierścionki

W niektórych religiach obowiązuje zakaz obdarowywania przyszłych żon pierścionkami zaręczynowymi, zwyczaj ten jest znany m.in. wśród purytanów, którzy wychodzą z założenia, że biżuteria jest frywolna i mało poważna, a także stanowi pozostałość po rządach papieskich.

Kultowe złoto, szlachetne diamenty

Ponadczasowym, znanym na całym świecie rozwiązaniem są złote pierścionki zaręczynowe z diamentem. Jak wskazują badania, ponad 74% przyszłych panien młodych otrzymuje pierścionek zaręczynowy z brylantem.

Brylant to szlachetny kamień, który symbolizuje czystą, wieczną miłość. W starożytnej Grecji diamenty uważano za łzy bogów, natomiast Rzymianie twierdzili, że to odłamki gwiazd.

Brylanty doskonale komponują się ze złotem, tworząc efektowne, niepowtarzalne dzieła.