Porady

Usługi złotnika przy naprawie biżuterii

Biżuteria na powrót staje się bardzo modna. Dla wielu osób stała się ona niemal częścią konieczną ich stroju. Biżuteria, jak wszystko inne, może się jednak psuć i czasami pojawia się konieczność jej naprawy. Można oczywiście kupić coś nowego, ale znacznie lepszym pomysłem jest zdecydowanie się na pomoc złotnika. Złotników nie ma dzisiaj już zbyt wielu, ponieważ żyjemy w społeczeństwie, które woli wyrzucić starą rzecz i kupić nową, ale nie jest to zbyt efektywne ekonomicznie podejście.

Kiedy warto naprawiać?

Bardziej zamożne osoby niemal zawsze pozbywają się zepsutej biżuterii. Jest to błąd, bo w ponad 80% przypadków możliwa jest naprawa i koszt takiej naprawy jest zwykle niewielkim ułamkiem kosztów nowej rzeczy. Wiele oczywiście zależy od samej rzeczy i sposobu jej uszkodzenia. Naprawiać trzeba na pewno wtedy, kiedy biżuteria ma wartość sentymentalną, a tak dzieje się w wielu przypadkach. Czasami podejmuje się naprawę rzeczy, nawet jeśli jest to opcja droższa od zakupu rzeczy nowej.

Ceny usług złotnika

Wszystko jest zawsze zależne od okoliczności. Znakomita większość usług złotnika jest bardzo tania, ponieważ jest też bardzo prosta. Za lutowanie łańcuszka nie płaci się więcej niż 20 złotych, a powiększanie typowej obrączki to 40 złotych. Często klienci proszą o przerobienie starej biżuterii na coś nowego i wtedy sprawa jest bardziej skomplikowana oraz droższa, zwłaszcza jeśli trzeba dokupić jakieś brakujące elementy. Złotnik zawsze ustali z klientem cenę przed pracą i doradzi, jak najlepiej podejść do problemu.

ceny usług złotnika

Przeróbki

Przerabianie biżuterii zazwyczaj nie jest bardzo skomplikowane, ponieważ klienci proszą o proste produkty. Mimo to, może to być usługa droga, jeśli klient nie dysponuje własnym surowcem. Zamawianie go u złotnika to opcja najdroższa. Często wystarczy udać się do lombardu i tam kupić przedmiot z potrzebnego nam materiału.

Koszt złota

Złotnik czasami sam pełni rolę lombardu, a raczej po prostu skupu surowców, zazwyczaj złota. Za 1 gram 14-karatowego złota można zwykle dostać nie więcej niż 40 złotych, więc zazwyczaj lepszym wyborem od sprzedaży rzeczy jest zamówienie jakiegoś wyrobu w oparciu o nią.

Inwestycje w złoto

Inwestowanie w złoto stało się w ostatnim czasie często przywoływanym sposobem lokowania kapitału. Polega ono na zakupie brulionu, czyli złota o próbie 999. Złoto jest wybierane głównie w celach hedgingowych, czyli jako zabezpieczenie kapitało, bo chociaż nie można na nim wiele zarobić, nie zdarza się, by złoto traciło na wartości, a w długim okresie czasu zawsze obserwuje się spokojne wzrosty.