Srebro z czasem czernieje i chociaż są sposoby, by temu zapobiegać, ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. W praktyce zazwyczaj co jakiś czas trzeba poradzić sobie z nalotem na rzeczach ze srebra i rzeczach posrebrzanych. Można to zrobić domowymi sposobami.
Arsenał babci
Domowe sposoby warto znać, ponieważ czernienie srebrnych i posrebrzanych rzeczy to norma, a takich rzeczy, na przykład zastawy, nie można pokazać potem gościom. Trzeba coś nimi zrobić. Nawiasem mówiąc, oksydacja srebra, czyli proces jego czernienia, znany jest dopiero od około 200 lat. Prędzej nie występował. Jak to możliwe? Wszystkiemu winna nasza cywilizacja, która wypuszcza do powietrza substancje, których nigdy w nich nie było. Srebro będzie dużo szybciej plamiło się w wielkim mieście niż na wsi. Ale to tak naprawdę nie jest ważne, bo nic na to nie poradzimy. Poczerniałe srebro trzeba po prostu wyczyścić.
Soda z octem
Do tego celu powinniśmy przygotować mieszankę z jednej łyżki octu i jednej łyżki sody rozpuszczonych w litrze wody. Wszystkie zaśniedziałe rzeczy wystarczy zanurzyć w wodzie i po kwadransie powinny być czyste. Spłukujemy je silnym strumieniem wody i gotowe.
Cola i spirytus
Niewielkie srebrne przedmioty można włożyć do mieszanki ze spirytusu lub wódki i coli. Jest to metoda skuteczniejsza, ale trzeba odczekać około 12 godzin na odpowiednie efekty.
Pasta do zębów
Jeśli nalot nie jest specjalnie poważny, możemy po prostu wyszorować srebrny element szczoteczką i pastą do zębów. Jest to dobra metoda przy rzeczach o regularnych kształtach bez zakamarków, ale już w szpary czy załamania szczoteczka z pastą nie dojdą. Jeśli mamy pastę nie nadającą się z różnych powodów do takich działań, bo na przykład są w niej granulki czyszczące, można zmieszać popiół z sokiem z cytryny i skorzystać z takiej pasty.
Ciężkie działa
Kiedy mamy sporo rzeczy do czyszczenia i są one naprawdę w nie najlepszym stanie, powinniśmy sięgnąć po silniejsze środki.
Tworzymy basen do czyszczenia. Powinno to być wielkie naczynie, które wyłożymy folią aluminiową od spodu i boków. Do tak przygotowanego naczynia wlewamy do połowy jego zawartości gorącą wodę, najlepiej destylowaną i dodajemy 5 łyżeczek soli na litr wody. Wszystkie rzeczy przygotowywane do czyszczenia myjemy w wodzie z mydłem, a potem wkładamy jedno po drugim do tak przygotowanej kąpieli. Proces czyszczenia będzie dość agresywny, ale rzeczy trzeba wkładać powoli, ponieważ reakcja chemiczna będzie coraz słabsza. Kiedy nie będzie zachodzić już w ogóle, konieczne jest wymienienie elementów kąpieli na nowe.