Porady

Który palec? Która ręka? Zasady noszenia pierścionka zaręczynowego

Zawsze pojawiają się większe lub mniejsze kontrowersje odnośnie sposobu noszenia pierścionków zaręczynowych. W ostatnim czasie stał się to z bliżej nieokreślonych przyczyn temat wyjątkowo gorący. Przyszłe panny młode zaczęły masowo szturmować różne zakamarki Internetu i domagać się wyjaśnień odnośnie tego, na którym palcu i na której ręce powinien znajdować się pierścionek zaręczynowy. Zapanowała wręcz histeria wywołana przede wszystkim strachem przed kompromitacją towarzyską.

Zwyczaje rodzinne

Prawda o noszeniu pierścionków zaręczynowych jest taka, że nie ma jednej jedynej opcji, jednego zwyczaju, który wszyscy musieliby stosować. Trzeba sobie zdawać sprawę, że mówimy tutaj o zwyczaju, który nigdzie nie został spisany i przypieczętowany. Najczęściej zakłada się, że pierścionek zaręczynowy powinien być noszony na dłoni prawej, na palcu serdecznym Zwyczaj ten dopuszcza przełożenie pierścionka na lewą rękę po ślubie. Wtedy można nawet zmienić palec z serdecznego na środkowy. Pytanie tylko, czy to ma naprawdę tak wielki sens? W dzisiejszych czasach można po prostu kupić sobie jakiś pierścionek i założyć gdziekolwiek. Nikt nie zakłada z miejsca, że pierścionek w danym miejscu jest od razu pierścionkiem zaręczynowym. W większości kraju ludzie są przekonani do prawej ręki i palca serdecznego, ale są też miejsca, gdzie panuje palec serdeczny lewej ręki. Sam fakt istnienia tak wielkich kontrowersji dowodzi, że nie ma tutaj jednej słusznej, koniecznej drogi.

pierścionek zaręczynowy

Co kraj to obyczaj

Kolejna istotna kwestia to fakt, że w różnych krajach różnie podchodzi się do tej kwestii. U naszych południowych sąsiadów, u Czechów, na polskie narzeczone czeka bardzo specyficzna niespodzianka. Okazuje się bowiem, że w tym kraju palec serdeczny prawej ręki przeznaczony jest głównie dla wdów. W ten sposób sygnalizują, że wciąż pamiętają o swoim pierwszym mężu. Niewiele osób oczywiście przykłada do tego dużą wagę, ale jeśli ktoś już się rozgląda za pierścionkami, wywnioskuje z niego, że ma do czynienia z wdową.

W Wielkiej Brytanii zwyczaj mówi, że pierścionki zaręczynowe nosi się na lewej ręce. W Skandynawii z kolei pierścionki zaręczynowe prawie nie istnieją i w ich miejsce pojawia się od razu obrączka. Na ślubie do obrączki zaręczynowej dokładana jest druga obrączka. W pewnym sensie podobnie jest na Węgrzech, ale tam ludzie po prostu rezygnują z obrączki czy pierścionka zaręczynowego i w zupełności zadowalają się ustną umową narzeczonych. Tylko nieliczne osoby bawią się w pierścionek zaręczynowy.