Najpiękniejsze kamienie

W jaki sposób samodzielnie czyścić biżuterię?

Jeśli na biżuterii pojawiają się plamy ciemne nie musi to od razu znaczyć, że trzeba kupować coś nowego. Są proste, domowe sposoby, które sprawią,  taką biżuterię będzie można wyczyścić i na nowo będzie można cieszyć się jej blaskiem. Biżuteria przebarwiona czy ściemniała nie musi stanowić problemu. Często wydaje się, że nie opłaca się naprawiać niektórych skaz, szczególnie przy sztucznej biżuterii. Jednak w praktyce są domowe sposoby, które będą proste i skuteczne. Warto więc brać sprawy w swoje ręce i taką biżuterię naprawiać.

Jak czyścimy biżuterię wykonywaną ze srebra?

Jeśli na srebrnych ozdobach pojawiają się plamy będzie trzeba przygotowywać sobie miseczkę i kwaśne mleko. Biżuterię wkładamy do kwaśnego mleka na mniej więcej 30 minut. Po tym czasie będzie trzeba wyjąć ozdoby, przepłukać i wycierać dokładnie z pomocą szmatki. Dobrym sposobem jest także przecieranie biżuterii z użyciem pasty do zębów to zawsze rozwiązanie, które się sprawdza i ogranicza ciemne przebarwienia. Jeśli chcemy unikać przebarwień można biżuterię trzymać w folii aluminiowej.

W jaki sposób czyści się złotą biżuterię?

Biżuteria ze złota również będzie podatna na przebarwienia szczególnie, gdy nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli chcemy ją oczyścić wlewamy do miseczki wodę z alkoholem pół na pół. Ozdobę, która jest do czyszczenia moczymy i potem dokładnie wycieramy. Można także użyć proszku do pieczenia i wilgotnym wacikiem oczyścić biżuterię. Dzięki temu odzyska ona swój doskonały blask.

czyszczenie biżuterii

Biżuteria sztuczna – jak czyścić?

Jeśli chodzi o elementy, które są pozbawione kamieni szlachetnych to najlepiej sprawdzi się soda oczyszczona. To środek, który do wszelkich zabrudzeń czy przebarwień będzie bardzo dobrą opcją. Jeśli chcemy ozdoby oczyścić wystarczy przygotowywać podkładkę, ułożyć tam biżuterię i posypać sodą. Dobry pomysł to polanie sody wodą, potem wcieramy ją w powierzchnię i spłukujemy.

Praktyczny sok z cytryny

Takim idealnym sposobem na czyszczenie biżuterii jest zawsze sok z cytryny. Jeśli na ozdobach pojawia się nieestetyczny osad sok z cytryny będzie w stanie nam pomóc. Jednak trzeba pamiętać, że ozdób nie szorujemy szczotką.

Środki ze sklepu?

Jeśli domowe czyszczenie nie będzie wystarczające w sklepach z chemią znajdziemy różnorakie środki do czyszczenia biżuterii, pasty i spraye, które będzie można do takich prac wykorzystać.

Jak się okazuje samodzielne czyszczenie biżuterii nie musi być czasochłonne i nie musi również być dla nas szczególnie męczące a efekt może być świetny.