Najpiękniejsze kamienie

Szafir i jego symbolika

Gdybyśmy chcieli opisać szafir w kilku słowach tak, aby możliwe było jego możliwie jak najpełniejsze scharakteryzowanie, musielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że jest to drugi pod względem twardości kamień, jakim obdarowała nas natura. Świat jubilerski ceni go jednak również dlatego, że szafir jest bardzo rzadkim kamieniem szlachetnym. Często uważa się, że dla małżeństw jest on talizmanem szczęścia, a już choćby dlatego jest wysoko ceniony jako pierścionek zaręczynowy.

Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć, jeśli jesteśmy zainteresowani jego zakupem? Sama nazwa tego kamienia szlachetnego wywodzi się z języka greckiego i jest odpowiednikiem polskiego słowa opisującego kolor niebieski. To odmiana korundu będącego tlenkiem glinu, a ten, który jest najbardziej znany, występuje w kolorze chłodnego nieba, choć mówiąc o szafirach możemy mieć pewność, że możemy liczyć także na znacznie większą gamę kolorystyczną. W jego składzie zwykle obecne są domieszki żelaza, tytanu oraz wanadu, a to sprawia, że często mamy do czynienia z odcieniem żółci, zielenie, fioletu, a nawet różu i pomarańczy. Co więcej, w salonach jubilerskich możemy też natknąć się na bezbarwne szafiry, choć mamy z nimi do czynienia rzadziej.

szafir

Szafir jest zresztą na tyle trwały, że biżuteria z jego udziałem może być z powodzeniem noszona nie tylko od święta, ale również na co dzień. Jak już wspomnieliśmy szafir nie jest zaliczany do tych minerałów, z którymi mamy do czynienia często. Szukając jego największych złóż powinniśmy udać się na Sri Lankę, gdzie najczęściej będziemy mieli do czynienia z kamieniami o zabarwieniu żółtym oraz pomarańczowym. Gdybyśmy jednak chcieli znaleźć szafiry najwyżej cenione, z pewnością nie rozczarowałyby nas ich złoża w Kaszmirze, Birmie oraz Tajlandii. To właśnie one pozwalają na wydobycie szafiru w kolorze opisywanym jako „błękit kaszmirski”. Jeśli poddajemy analizie znaczenie szafiru, z pewnością dostrzeżemy, że na przestrzeni lat dochodziło do jego zmian. W starożytnym Egipcie, a potem również w Rzymie, szafir był symbolem prawdy i sprawiedliwości. Szybko odkryto też jego moc prozdrowotną i przez stulecia wierzono, że szafir może poprawić wzrok i zapewnić spokojny sen, a nawet – przedłużać życie. Z czasem szafir zyskał sobie zresztą status boskiego klejnotu i w pewnym momencie nie można było o nim nawet marzyć nie zaliczając się do arystokracji lub rodziny panującej. Na Wschodzie kamień ten miał zresztą nawet większe znaczenie, uważano bowiem, że lubią go duchy, a tym samym można go stosować kontaktując się ze zmarłymi.