Prezent

Potrzebujesz obrączki ślubnej? Przeczytaj

Obrączka ślubna to symbol związku małżeńskiego. Jest okrągła, ponieważ tak najlepiej pasuje na palec, ale okrąg to też symbol nieskończoności. Obrączka to oczywiście rzecz, nic nie znacząca w obliczu miłości, ale mimo wszystko jest to istotny symbol i trzeba wybrać go w sposób odpowiedni. Jaki konkretnie? Obrączka powinna być trwała i ładna. U jubilerów znajdziemy najróżniejsze możliwości, ale żeby wybierać świadomie, trzeba dysponować przynajmniej podstawową wiedzą odnośnie obrączek ślubnych. Jest to wybór na całe życie.

Materiał

Tradycyjnym materiałem na obrączki ślubne jest żółte złoto, ale nie jest to jedyny materiał, jaki możemy wybrać. Ciekawe propozycje Czekaja na nas z czerwonego i białego złota, a także bardzo modne w ostatnim czasie połączenia różnych rodzajów złota. Przy złocie białym trzeba uważać, by nie było w nim niklu, ponieważ powoduje on uczulenia u sporej grupy osób. Trzeba też wiedzieć, że materiały łączone są trudniejsze w obróbce, np. przy zmianie rozmiaru.

Popularnym rozwiązaniem jest platyna, najbardziej cenny z metali szlachetnych. Platyna jest wyjątkowo odporna na wszelkie uszkodzenia, ale niestety uszkadza nasz portfel. Komplet obrączek to około 7 tysięcy złotych. Tańsze i to bardzo będą obrączki z tytanu. Tytan też jest bardzo odporny i się nie ściera, nie rysuje się i nie powoduje alergii, ale uchodzi za nie najładniejszy. Ładne jest na pewno srebro, ale ten materiał jest z kolei nietrwały.

jakie obrączki wybrać

Próba metalu

Ważnym elementem przy wyborze biżuterii jest próba metalu, z którego jest wykonana. Próba to po prostu czystość metalu i im wyższa, tym lepiej. W biżuterii ślubnej typowa próba złota to 545, co oznacza, że jest to złoto tylko w połowie. W przypadku platyny mamy próbę 950, czyli niemal czystą platynę. Podobnie jest w przypadku srebra.

Rozmiar obrączki

Bardzo ważna jest kwestia rozmiaru obrączki. Będzie ona z nami całe życie, więc musi idealnie pasować – nie uwierać się i nie zsuwać samoistnie. Czasami oczywiście rozmiar naszego palca się zmieni. Mogą to spowodować czynniki poważne, takie jak ciąża, jak również mniej poważne, na przykład wysiłek fizyczny. Z biegiem czasu, po latach, na pewno niezbędna będzie korekta, co nie oznacza jednak, że można po macoszemu podejść do tego problemu. W praktyce najważniejsze jest to, by kupić obrączkę, którą będzie można trochę powiększyć lub trochę pomniejszyć bez większych problemów, ponieważ w ten sposób uzyskamy uniwersalność naszej biżuterii. Musimy się też przygotować na powolne zużywanie się obrączek. Od tego nie uciekniemy.