Wszyscy lubimy biżuterię, ale w obecnej kulturze to głównie kobiety za nią szaleją. Często same sobie coś kupią, kiedy indziej dostaną coś w prezencie. Zazwyczaj za najważniejszy element biżuterii uchodzą pierścionki, a najpiękniejsze z najpiękniejszych są pierścionki zaręczynowe. Wtedy też panowie wydają na biżuterię znacznie więcej, niż w innych przypadkach w ogóle by rozważali.
Na cenę pierścionka składa się to, z jakiego materiału będzie zrobiona ich obrączka i jak mocno będzie zdobiona, ale zdecydowanie najważniejszą kwestią jest rodzaj kamienia szlachetnego, który całą konstrukcję będzie zdobił. Najpopularniejsze są oczywiście diamenty, których ceny zależą od wielkości, rodzaju szlifu, a także jakości samego diamentu. Diamenty są bardzo różne, mogą mieć różne kolory i różną czystość związaną zwykle z ich źródłem pochodzenia.
Typowy diament na kobiecym palcu jest przeźroczysty, ale taka czystość wcale nie jest najbardziej poszukiwaną opcją. Zwykle znacznie więcej przychodzi nam zapłacić za diamenty kolorowe, czyli takie z niebieskim, różowym lub czerwonym połyskiem. Czerwone są z nich najrzadsze i najdroższe. Mało kto może sobie na nie pozwolić, więc jako alternatywę wybiera się pierścionki zaręczynowe z rubinami. Rubiny nie są tanie, zwłaszcza ich ładniejsze odcienie, ale są wyraźnie tańsze od diamentów.
Najdroższym diamentem w historii jubilerstwa jest serendibit, który został odkryty w 1902 roku na Sri Lance i później podzielony. Nie da się praktycznie kupić pierścionka z jego fragmentem. Jest on wyjątkowy, ponieważ jego odcień jest niebiesko-zielonkawy.
Bardzo drogą opcją jest również granat. Jest jego kilka tańszych wersji, ale ta najdroższa, niebieska, po oszlifowaniu kosztuje prawdziwą fortunę. Grandidieryt, najpopularniejszy rodzaj granatu, także wydobywany na Sri Lance, to koszt około 10.000 dolarów amerykańskich za małą sztukę, więc chętnych nie ma za dużo.
Bardziej przyziemnym, ale wciąż fenomenalnym rozwiązaniem są szmaragdy. Te zielone kamienie dość trudno dostać w naszym kraju. Znacznie większa jest dostępność niebieskich szafirów i to już jest opcja popularna.
W dzisiejszych czasach wszystko da się kupić Internecie i nie inaczej jest z biżuterią z kamieniami szlachetnymi. Jest to dobra opcja, ale trzeba być ostrożnym, ponieważ niższa cena często idzie w parze z ryzykiem, czy na pewno kamień jest prawdziwy. Do tego nie zawsze też szlif kamienia jest odpowiedni, a szlif decyduje o jego wyglądzie. Zapłacimy mniej, ale dostaniemy gorszy produkt.