Pielęgnacja mocno zabrudzonej biżuterii bez kamieni szlachetnych i innych dodatków jest stosunkowo prostsza, ale i tak może stanowić problem dla osób, które nigdy takiej biżuterii nie czyściły. Najlepiej jest przygotować roztwór wody z dużą ilością płynu od naczyń zmieszanego z wodą sodową i zostawić w tym biżuterię na dłużej. Jeśli to nie pomoże, biżuterię bez kamieni szlachetnych należy włożyć do wrzątku tak, by nie wystawała ponad wodę. Po chwili wyłączamy gaz i pozwalamy wodzie na wychłodzenie się. Kiedy będzie na tyle chłodna, by włożyć do niej rękę, wyciągamy biżuterię. Jeśli to nie pomogło, powtarzamy czynność nawet kilkukrotnie.
Dbanie o blask biżuterii
Czyszczenie to jedna kwestia, ale ważne jest także to, jak biżuterię się nosi i przechowuje. Złoto zawsze będzie najlepiej wyglądało wtedy, kiedy będziemy o nie dbać. Najważniejsze jest zdejmowanie biżuterii w czasie wykonywania poważniejszych prac domowych, na przykład mycia okien czy podłóg. Wszelkiego rodzaju detergenty źle oddziałują na złoto i mogą wnikać w szczeliny ornamentacji biżuterii, co będzie powodowało jej szybsze niszczenie się. Bardziej widoczne są wszelkie rysy, a łatwiej jest też o uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie kolczyki i pierścionki powinny być też zdejmowane w czasie uprawiania sportu, by same się nie uszkodziły i by nas nie uszkodziły.
Prawidłowe przechowywanie biżuterii
Biżuteria na pewno nie zachowa swojego blasku, jeśli będzie przechowywana w nieodpowiednich warunkach. Najlepiej jest każdy element przechowywać pojedynczo w osobnym woreczku. W ten sposób nie tylko chronimy biżuterię przed osiadaniem na niej kurzu, ale też zmniejszamy ryzyko jakiegokolwiek zarysowania. Bardziej wykwintnym sposobem na przechowywanie biżuterii są specjalne szkatułki z licznymi małymi przegrodami. Takie rozwiązania zazwyczaj ukrywają posiadana przez nas kolekcję, bo nie po to się je kupuje, by były potem otwarte. Jeśli wolelibyśmy prezentować nasze zbiory biżuterii, lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalne stojaki. Można na nich zawiesić typowe elementy do zawieszania, takie jak kolczyki czy wisiorki, ale bez problemów można na nich zaprezentować również bransolety czy pierścionki. Jeśli ukrywanie biżuterii jest przez nas mimo wszystko preferowane, najlepszym rozwiązaniem może być specjalna szuflada na kosztowności. Taką szufladę możemy wykonać z normalnej szuflady poprzez zakup specjalnej wkładki, która powoli nam odpowiednio posegregować wszystkie posiadane przez nas elementy biżuterii i bezpiecznie je przechowywać.