Najpiękniejsze kamienie

Szmaragd – kamień szlachetny

Szmaragd jest to jedna z odmian berylu, która stanowi najbardziej rozpoznawalny na świecie jego okaz. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego i została utworzona od słowa „smaragdus”. Oznacza zielony kolor, jak więc widać nazwa w zasadzie pochodzi o wyglądu tego kamienia, ponieważ ma on właśnie kolor zielony. Barwa sprawia, że o szmaragdzie mówi się, jakoby miał działanie hipnotyzujące. To fantastyczny minerał, który jest bardzo popularny.

Popularność nie obniża jednak jego ceny – koszt szmaragdów jest dość wysoki. Jeśli chodzi o twardość tego minerału, to jest ona właściwie taka sama jak twardość innych kamieniu: szafirów, rubinów albo diamentów, pod tym względem szmaragd niczym nie odstaje od pozostałych.

Nie wiesz gdzie znaleźć wyjątkowe i oryginalne pierścionki ze szmaragdem? Zajrzyj na roren.pl

Można wyróżnić trzy różne odcienie szmaragdu, a wszystkie odnoszą się oczywiście do zielonego koloru. Są to szmaragdy: jasnozielone, trawiaste i ciemnozielone. Żeby móc jednoznacznie stwierdzić, jaka jest wartość konkretnego kamienia, trzeba przyjrzeć się i barwie, i rodzajowi zanieczyszczeń, jakie da się zobaczyć w jego strukturze. Chodzi tutaj o ilość i jakość tych zanieczyszczeń. Ciemnozielony odcień to ten, który powszechnie uważa się za najcenniejszy. Ciekawostką jest fakt, że w przypadku, gdy szmaragd jest całkiem czysty i nie posiada praktycznie żadnych zanieczyszczeń, to jego wartość jest największa – tym samym cena jest wtedy wyższa nawet od diamentu. Ta jego właściwość sprawia, że już setki lat temu był postrzegany przez władców i królów za wartościowy, dlatego często gościł na ich dworach. I to nie tylko w Europie, ale też na całym świecie. Ze szmaragdem kojarzy się postać Juliusza Cezara, który miał dla niego szczególne uznanie. Zwracał na niego uwagę jako na kamień, posiadający właściwości lecznicze, uzdrawiające i na tej podstawie jako władca podejmował różne istotne decyzje. Jakie są owe zdrowotne właściwości szmaragdu? Otóż ma on mieć dobry wpływ na pracę narządów wewnętrznych: serca, mózgu, żołądka, jelit i woreczka żółciowego.

szmaragdy

Szlifowanie szmaragdów odbywa się za pomocą metody schodkowej. Czasem wykorzystuje się też metodę szlifu brylantowego, gwiaździstego albo mieszanego. Jego barwę postrzega się jako tajemniczą i naturalnie żywiołową. Ma to bezpośredni oddźwięk w tym, że jako kamień jest bardzo popularny. Najwięcej złóż szmaragdów, które jednocześnie są najpopularniejsze, znajduje się w takich krajach jak Kolumbia, Brazylia, Zimbabwe, Australia, a także na Uralu. W muzeach całego świata znajdują się zbiory tych kamieni, posiadające bardzo cenne okazy. Najbardziej znany i doceniany kamień jest umieszczony w Wiedniu. To dzban wysoki na 12 centymetrów, który wyrzeźbiono z jednego kryształu o masie 2005 karatów.