Porady

Jak nosić zegarek: Zasady i okazje towarzyskie

Na przestrzeni dziesięcioleci zegarki ewoluowały z przedmiotów użytkowych w symbol statusu. Ta zmiana w ciągu ostatnich 15 lat podniosła poziom kunsztu szwajcarskiego zegarmistrzostwa i wprowadziła szeroki wachlarz funkcji projektowych i technicznych.

Nawet po tych zmianach nadal obowiązują odwieczne zasady dotyczące zegarków i okazji towarzyskich. Dlatego warto pamiętać o poniższych punktach, aby uniknąć faux pas podczas następnej imprezy.

Style i kolory zegarków Black Tie

Pod pojęciem "black-tie" kryje się wiele okazji, w tym formalne spotkania biznesowe, wesela, gale i inne wydarzenia, na które wstęp mają tylko zaproszeni goście. Oczekuje się, że włożysz najlepszy garnitur, a zegarek będzie prostym dodatkiem.

W przypadku imprez w stylu black-tie wszystkie dodatki - buty, krawat i zegarek - muszą pasować do garnituru i nie mogą być zbyt krzykliwe. Najbardziej niezawodnym materiałem na pasek zegarka jest skóra, najlepiej w ciemnym odcieniu, który nie będzie kolidował z kolorem garnituru. Tarcza zegarka również powinna mieć ciemny odcień, bez zbędnych ozdobników.

Strój biznesowy

Kolejnym krokiem w dół od black tie jest formalny strój biznesowy. Nadal chcesz uniknąć krzykliwości, ale kilka metali i funkcji technicznych jest w porządku. Klasyczny srebrny lub złoty zegarek, który będzie pasował do marynarki, to dobry, tradycyjny początek.

Business Casual

W biurze ten zbiorczy termin stał się kodem dla spodni khaki, polo lub koszulki z guzikami. Marynarki są rzadko wymagane, ale dopuszczalne są marynarki bez struktury. W związku z tym skóra, metal i kilka elementów technicznych nie będą miały tu nic do rzeczy.

Jednak tak jak noszenie dżinsów i trampek do biura może być niemile widziane, tak samo zegarki mają pewne ograniczenia: Tkane, tekstylne i silikonowe opaski zachowaj na weekend.

Dla aktywnych

Tkane i silikonowe opaski doskonale nadają się do bardziej aktywnego spędzania czasu. Chociaż nie ma ścisłego dress code'u, praktyczne, trwałe konstrukcje są na porządku dziennym podczas wędrówek, spływów kajakowych, wyścigów czy pływania. W takich sytuacjach skórzany pasek nie ma odpowiednich właściwości i może ulec uszkodzeniu.

Paski silikonowe lub gumowe, wyposażone w wodoodporną konstrukcję, są bardziej przyjazne dla osób przebywających w pobliżu wody. Wytrzymały nylon przywodzi na myśl zegarki wojskowe z minionych dziesięcioleci i może zapewnić odporność na ścieranie, której potrzebujesz podczas wielogodzinnej wędrówki po szlakach.

Niektóre zegarki metalowe mogą wytrzymać bardziej wymagające zastosowania. Na przykład tytan jest znany z lekkości i trwałej konstrukcji. Cięższa stal nierdzewna zapewnia podobny stopień wytrzymałości.

Do noszenia na co dzień

Praktycznie wszystkie materiały i style nadają się do noszenia na co dzień, pod warunkiem, że pasują do tego, co masz na sobie, i oferują funkcje, których zwykle używasz. Rozważ bardziej krzykliwe metale, gumowy lub materiałowy pasek i większe tarcze zegarków.

Chcesz poznać pełną gamę czasomierzy? Przejrzyj nasz wybór zegarków Tag Heuer, Breitling i innych luksusowych marek. Już dziś odwiedź jeden z naszych wygodnych sklepów w CT.