Porady

Biżuteria dla kobiet w kwiecie wieku

Kiedy myślimy o zakupie biżuterii jako prezentu dla pani w starszym wieku, musimy pamiętać o tym, że preferencje odnośnie dodatków bardzo mocno zmieniają się z wiekiem. Młodsze panie obecnie szaleją za różnymi nieszablonowymi, odważnymi propozycjami, często zainspirowanymi dalekowschodnimi klimatami. Panie trochę starsze skupiają się raczej na klasycznej elegancji, która w przypadku biżuterii oznacza przede wszystkim stonowany charakter ozdób, ale... W kwestii biżuterii tak naprawdę nie ma jednej klasycznej linii i nie można się do niej odwoływać tak po prostu. Na co zatem się zdecydować, gdy szukamy prezentu dla naszej wybranki?

Nieśmiertelne perły

Jednym z najlepszych pomysłów są perły, które stanowią znakomity dodatek do każdej eleganckiej stylizacji, a trochę starsze panie uwielbiają się prezentować elegancko zawsze i wszędzie. Perły zazwyczaj prezentowane są w towarzystwie srebra lub markazytów. Pasują do wielu elementów biżuterii i co bardzo ważne, można je dostać pod kilkoma różnymi postaciami. Szczególnie cenione są perły hodowlane, które posiadają dodatkowe odcienie oferujące nam więcej możliwości stylizacyjnych. Interesującą opcją są ponadto perły Tahiti, które jednak ze względu an swój agresywny charakter są nie do końca dobre do wszystkiego.

bursztyn

Piękno bursztynu

Odrobinę zapomniany dla jubilerstwa jest bursztyn, ale jest to sytuacja, którą trzeba rozpatrywać niemalże w kategoriach zbrodni. Bursztyny potrafią się znakomicie odnaleźć w formie bransoletki, pierścionka, wisiorka czy kolczyków. Możliwości są w zasadzie nieograniczone tym bardziej, że bursztyn ma nam do zaoferowania znacznie więcej, niż jego najbardziej znany, brązowy kolor. Bursztyn może mieć barwę żółtą, nawet bardzo jasną, barwę czerwoną, a także pomarańczową. Co ciekawe, bursztyn posiada ograniczone właściwości lecznicze, które mogą pomóc osobom cierpiącym na artretyzm i mającym problemy z tarczycą. Warto dodać, że bursztyn można wyszlifować, jak również można zostawić go w bardziej naturalnej formie.

Propozycje z kameą

Stosunkowo rzadko spotykaną propozycją jest też kamea. Jest to kamień szczególnie popularny w basenie Morza Śródziemnego, który cechuje się łatwością obróbki, dzięki czemu można z niego wykonywać piękne kolczyki czy zawieszki. Jest dość delikatny, ale często wzmacnia się do białym lub żółtym złotem lub innymi ciekawymi dodatkami. Jego główna zaletą jest niezrównana elegancja i możliwość dopasowania ozdób z tego materiału do praktycznie każdego stroju, nawet mniej formalnego.