Historia

Najsłynniejsze diamenty świata - związane z nimi fakty i legendy cz. III

Orłow

To jeden z najpiękniejszych diamentów, gdy chodzi o czystość, żywy połysk i ogień. Ma on blisko 195 karatów i piękny szlif rozetowy, który został umiejscowiony w berle carów rosyjskich. Obecnie ten kamień znajduje się na terenie skarbca diamentowego w Moskwie. Początkowo kamień był bezimienny, znaleziony i zrabowany przez francuskich żołnierzy z hinduskiej świątyni Mysore, gdzie był wprawiony w oko Brahmy. Został on sprzedany kapitanowi okrętu i przywieziony do Amsterdamu. Pod koniec XVIII wieku dostał się w rękę Katarzyny II zakupiony przez Orłowa.

Koh-i-noor

Kamień pochodzi z Indii i ma powyżej 105 karatów. Obecnie znajduje się w koronie królowej matki i zdobi przód krzyża nad obręczą insygnium. Nie ma dokładnie znanego miejsca znalezienia ani nie znamy jego wcześniejszych miejsc złożenia. Wiadomo, żę przez wieki znajdował się w posiadaniu różnych radżów oraz książąt indyjskich. Jako zdobyć wojenna dostał się do Indi. W konstrybucji wojennego nie było jednak diamentu, ponieważ został ukryty. W roku 1850 został on przejęty przez angielskie oddziały Kompanii Wschodnioindyjskiej i podarowany królowej Wiktorii z okazji rocznicy 250 utworzenia owej kompanii. Od tego czasu jest w skarbcu angielskim i w 1911 roku został umieszczony w koronie królowej Marii Matki Elżbiety II, potem pojawił się w koronie Elżbiety królowej matki i tak jest do dziś.

diament

Hope

To kamień pochodzący z Golkondy w Indiach. Uchodzi on za największy barwny diament. Został kupiony w kopalni Kollur i został przywieziony w 1668 roku do Francji przez Jeana Baptiste Taverniera. Kupiony potem przez Ludwika XIV. To błękitny kamień, który ma masę 112 karatów. Kamień został oszlifowany i to zmniejszyło jego wagę do 67 karatów. Ludwik XIV miał go na sobie tylko raz. Został ukradziony w czasie Rewolucji francuskiej. Pojawił się w Londynie w 1830 roku i został kupiony przez bankiera, który nazywał go swoim nazwiskiem i dlatego właśnie mamy określenie go jako Hope. Diament dalej jednak zmieniał swoje miejsca pobytu. Trafił do sejfu nowojorskiego jubilera a potem do sejfu rosyjskiego księcia. Znajdował się w skarbcu sułtana, po czym sprzedany został do Ameryki za 15 tysięcy dolarów w roku 1911. Dzisiaj kamień znajduje się w Waszyngtonie na terenie Smithsonian Institution. Po tym jak został on oszlifowany ma 44,4 karata i został w związku z tym oprawiony w wisior.

Najsłynnjesze diamenty świata: 1. Stormogul, 2. i 11. Regent, 3. i 5. Diament florencki, 4. i 12. Gwiazda Południa, 6. Sancy, 7. Drezdeński zielony diament, 8. i 10. Koh-i-noor ze starym i nowym szlifem, 9. Hope