Złotnictwo – krótka definicja
Złotnictwo to z zasady rzemiosło artystyczne, które zajmuje się tworzeniem wyrobów ze złota, platyny, srebra, metali szlachetnych, kamieni szlachetnych czy innych drogocennych materiałów. Jubilerstwo dotyczy przede wszystkim czasów nowożytnych i obejmuje przygotowanie ozdób ze złota i kamieni szlachetnych. W okresie starożytnym mieliśmy złotnictwo, które zajmowało się tworzeniem luksusowych przedmiotów codziennego użytku takich jak świeczniki, srebrne zastawy, szkatułki, wazony czy też innego rodzaju ozdoby diademy, naszyjniki, broszki, pierścienie i oprócz tego również przedmioty służące kultowi religijnemu a więc relikwiarze, monstrancje, kielichy, puszki, pateny. Od mniej więcej XIII wieku na terenie Europy Zachodniej i od mniej więcej XIV wieku w Polsce działalność złotników została przejęta przez struktury cechowe i to one wprowadziły obowiązek znakowania biżuterii
Jakie znamy techniki jubilerskie?
Jeśli chodzi o działanie w jubilerstwie obecnie stosuje się różnorakie techniki wykańczania elementów. Można mówić o galwanizacji a więc pokrywaniu srebra, miedzi czy brązu cienką warstwą złota. Puncowanie to opracowanie powierzchni puncami, by uzyskiwać wyrazistą dekorację. Trybowanie to wykuwanie na zimno puncami w celu uzyskiwania wyrazistości dekoracji. Grawerowanie to tworzenie na wyrobach zarysów liter, cyfr, stempli czy innych form. Cyzelowanie wykończenie powierzchni przez usunięcie nadmiaru elementów i wygładzenie miejsc niezdobionych. Filigran to wykonywanie fragmentu przedmiotu z cienkich złotych albo srebrnych drucików.
Jak wygląda prawo pobiercze w naszym kraju?
W Polsce istnieje również prawo pobiercze, które określa jak powinny być cechowane w państwowym urzędzie pobierczym. Platyna w stanie czystym materiał szarobiały, miękki i kowalny. Do wyrobu biżuterii w próbie 950. Doskonale będzie nadawać się do oprawy diamentów. Złoto koloru żółtego ciągliwe i miękki o silnym połysku. Obecnie stosuje dla złota kilka różnych prób 0,960 0,750 0,585 0,500 0,375 i 0,333.
Cena złota za gram?
Cena złota jest zróżnicowana i tak naprawdę będzie uzależniona od różnych czynników. Długoterminowe prognozy zakładają, że ten kruszec będzie zyskiwał na wartości. Wynika to głównie ze spadku podaży, co będzie wynikać z tego, że rudy się wyczerpują i warunki wydobycia są coraz trudniejsze. Gram złota będzie również coraz droższy w związku z tym, że stale rośnie pobyt, a to związane jest z azjatyckimi gospodarkami, które się rozwijają a jednocześnie chęć ściągnięcia tam dużych ilości złota jest rzeczywiście duża. Na rynku walutowym ciągle panuje niepewność i złoto jak się wydaje daje większa stabilność, dlatego wiele osób stara się w tym kierunku inwestować a to również podnosi cenę.