Historia

Drzewo życia Znaczenie

Jakie jest znaczenie i pochodzenie Drzewa Życia?

Pochodzenie jest niezliczone i nie ma zgody co do tego, skąd dokładnie wzięło się to określenie i jakie jest jego znaczenie wokół Drzewa Życia. Różne narody i religie polegały na roślinach i innych elementach natury i przestrzeni, próbując znaleźć wyjaśnienie dla życia, jeden z największych filozoficznych dylematów ludzkości. Być może najbardziej znane i starożytne portrety znajdują się w Biblii i kulturze starożytnego Egiptu.

Różne rysunki, rzeźby, książki i wszelkiego rodzaju wypowiedzi artystyczne są obserwowane w próbie przedstawienia życia w formie drzewa. Toczy się też dyskusja, czy pojęcia "drzewo życia" i "drzewo świata" dotyczą tego samego tematu.

Drzewo życia Pochodzenie i historia

Pochodzenie zależy od ludzi, jeśli można powiedzieć, że najstarsi ludzie są tymi, którzy urodzili to określenie, Egipcjanie, 3100 p.n.e. są pierwszymi ludźmi, którzy przedstawiają obraz drzewa życia. Drzewo Akacji uważane jest za drzewo życia i zgodnie z mitologią egipską z drzewa życia wyłoniła się Izyda i Ozyrys, pierwsza para na świecie.

Historycy nadal różnią się między sobą, czy termin ten występuje w kulturze asyryjskiej, mniej więcej w tym samym czasie, co Egipcjanie w starożytnej Mezopotamii. Ale są o wiele starsze zapisy, również o malowanych drzewach datowanych na 8000 r. p.n.e. w Gua Tewet, Borneo, Indonezja, ale nie ma wiedzy o organizacji tego ludu i o znaczeniu tego malarstwa skalnego, aby mieć jakiś związek z terminem drzewo życia.
Znaczenie to jest nieco inne dla każdego człowieka czy religii, ale prawie wszystkie odnoszą się do drzewa życia jako symbolu życia wiecznego.

We współczesnej historii niewiele religii opiera się na pojęciu drzewa życia. Obecnie termin ten jest powodem tworzenia personalizowanej biżuterii, która symbolizuje rodzinę. Tam, gdzie zazwyczaj wisior jest wyryty, wygrawerowany lub przycięty na kształt drzewa i w gałęziach, miejsce jego owoców są osadzone kamienie urodzenia symbolizujące każdego syna, który zawiera rodzina. Na przykład: Marzec = Woda morska, Maj = Szmaragd, Wrzesień = Szafir.

Drzewo życia Biżuteria

Więcej niż symbol szacunku i oddania dla tego, który jest obdarowany, Drzewo Życia to biżuteria, która pozostaje w rodzinie i przechodzi z pokolenia na pokolenie symbolizując wieczną kontynuację rodzinnych gałęzi i dziedzictwa.

Na zamówienie wykonywane są również naszyjniki i bransoletki z naszyjnikiem drzewa życia z imionami, inicjałami lub monogramami zamiast kamieni urodzenia. Ten rodzaj biżuterii jest szeroko stosowany jako prezent dla matek i babć w Dniu Matki, ale jest również częstym elementem na dodatkach współczesnej kobiety.

Matki uważają, że modne jest noszenie bransoletki z drzewa życia, ponieważ wyraża ona ich oddanie życiu rodzinnemu. Jest ona bardziej dodatkiem, niż kawałkiem biżuterii poglądowej. Z drugiej strony, babcie chcą wyrazić swoją pełną miłość do swojej rodziny i powszechnie noszą naszyjniki z drzewa życia jako główny dodatek do ich wyglądu.

Celtyckie Drzewo Życia

Celtowie byli grupą ludzi, którzy mieli podobne zwyczaje i nawyki jak idiom i zamieszkiwali Europę przed Chrystusem. Mieli też silną więź z duchowymi lub religijnymi symbolami i kultem obrazów, szczególnie na drzewach. Termin "celtyckie drzewo życia" pojawia się w dekoracjach i głównie w gobelinach. Symbolizuje ono, jak siły natury mogą tworzyć harmonię i równowagę. Określenie w języku celtyckim brzmi Crann Bethadh.

Ci starożytni ludzie zbierali pola, ale zostawili duże drzewo, aby schronić wodzów lub posadzili nowe. Drzewo dostarczało również pożywienie, lekarstwa i wierzyli, że drzewo ma moc dbania o całe życie. Cięcie tego drzewa było zbrodnią i na ogół było popełniane przez wrogów jako wielki atut. Wierzyli też, że ludzcy przodkowie byli drzewami.

Kabałowe Drzewo Życia

Kabała jest ezoteryczną interpretacją religii żydowskiej i uczy, że świat i indywidualny akt jako całość i praktyka religii może je rozwijać. Z zupełnie innym znaczeniem niż pozostałe, Drzewo Życia Kabały działa jako mapa ludzkiej duszy poprzez podróż i doświadczenie świadomości. Zgodnie z tym przekonaniem, w jakiś sposób w naszym cyklu życia, przechodzimy przez wszystkie punkty Drzewa Życia Kabały.

Drzewo życia Kabały, które nie przypomina drzewa, zostało po raz pierwszy znalezione w książce z 1591 roku zwanej Pardes Rimonim, która jest główną książką używaną przez kabalistów do czasów współczesnych. Diagram ten składa się z 10 Sefirota, czyli punktów energii inteligencji, z których każdy pozwala nam zrozumieć świat fizyczny i duchowy. Są to: Korona, mądrość, dobroć, wieczność, fundament, królestwo, splendor, osąd, zrozumienie i piękno.