Porady

Wskazówki dla czyszczących biżuterię ze złota

Osoby, które posiadają biżuterię wykonaną ze złota, nie mogą zaprzeczyć temu, że z biegiem czasu staje się ona coraz mniej atrakcyjna wizualnie. Choć nie śniedzieje tak, jak ma to miejsce w przypadku srebra, szybko traci zarówno charakterystyczny dla siebie blask, jak i kolor. Na szczęście, nie mówimy o problemie, z którym nie bylibyśmy sobie w stanie poradzić. Jeśli ją odpowiednio wypolerujemy i wyczyścimy, odzyska dawny wygląd. 

 

Oczywiście, nie ma jednej tylko metody czyszczenia, należy więc mieć na uwadze to, z jakim rodzajem biżuterii mamy do czynienia. Inaczej pielęgnuje się tą, która posiada kamienie szlachetne, a inaczej – biżuterię, która jest ich pozbawiona. Czynność tą zawsze można zlecić jubilerowi, istnieje jednak spora grupa domowych sposobów, które charakteryzują się zdumiewającą skutecznością, a tym samym warto się zainteresować również nimi. Jeśli złoto, którym dysponujemy, nie ma żadnych dodatkowych kamieni, pierwszym krokiem powinno być wlanie ciepłej wody do miski albo innego naczynia przy założeniu, że ta nie powinna być przesadnie gorąca.

jak czyścić złoto

W wodzie należy też umieścić kilka kropel płynu do naczyń, całość zaś musi być starannie wymieszana tak, aby na powierzchni pojawiła się piana. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy w momencie, w którym dodamy sodę oczyszczoną do wody z płynem, dzięki temu bąbelki z większą łatwością dostaną się do tych miejsc, które sprawiają wrażenie trudno dostępnych. Potem należy umieścić w misce biżuterię i poczekać co najmniej piętnaście minut. Po upływie tego czasu każda sztuka biżuterii musi być myta pojedynczo, a cennym wsparciem podczas wykonywania tej czynności może się okazać miękka szczoteczka do zębów. Jeśli dysponujemy jej twardym odpowiednikiem, nie ryzykujmy, delikatna powierzchnia pierścionka lub kolczyka może zostać bowiem przez nią porysowana, co ograniczy spektrum zastosowań biżuterii.

Opisany powyżej sposób okazuje się niezawodny również wówczas, gdy zastanawiamy się nad czyszczeniem obrączek ślubnych. Nie można jednak zapominać o tym, że nie jest to wcale jedyna metoda, która warto się zainteresować. Jedna z ciekawszych przewiduje zastosowanie w tym celu cebuli i czyszczenie obrączki z wykorzystaniem jej wilgotnej części. Jeśli chcemy zadbać o złotą biżuterię z kamieniami, warto zachować ostrożność, dodatkowe elementy zwykle nie lubią się bowiem przesadnie z płynem do mycia naczyń. Na szczęście, pomocna może się okazać miękka szmatka. Tą zanurzamy w naczyniu z płynem, a następnie pocieramy nią obrączkę przywiązując jak największą wagę do staranności, z jaką wykonujemy tę czynność.