Najpiękniejsze kamienie

Ile kosztują diamenty?

Diamenty od wielu lat rozpalają wyobraźnię kobiet i mężczyzn na całym świecie. Piękne i unikatowo trwałe, a także niezwykle kosztowne, stanowią obiekt niesłabnącego pożądania. Ile kosztują te najtrwalsze kamienie świata, do czego oprócz tworzenia biżuterii są wykorzystywane i jak potoczyły się losy największego diamentu, który został kiedykolwiek wydobyty?

Najdroższy diament na świecie

Legendarny diament o nazwie Cullinan miał aż 3196 karatów. To pozwoliło uzyskać z niego 105 brylantów! Znaleziono do ponad sto lat temu, w roku 1905, w Pretorii. Ten słynny skarb Czarnego Lądu był wart 25 milionów złotych. Po pewnym czasie zadecydowano o poddaniu go obróbce i uzyskaniu z niego brylantów. W ten sposób Cullinan został podzielony na wiele małych, pięknych części.

Ile kosztują diamenty?

Ceny diamentów są niemal legendarne. Choć wydobywa się je na całym świecie, w dalszym ciągu są dość rzadkim zjawiskiem. Co więcej, nie każdy diament jest tak samo wartościowy. Najdroższe są zarazem największe i najczystsze. Wielkość diamentu determinuje liczbę brylantów, które powstaną z niego po obróbce. Aby wycenić diament, sprawdza się także jego kolor. Te najlepszej jakości mogą kosztować nawet kilka milinów, choć ceny zaczynają się od progu kilku tysięcy.

pierścionek z diamentem

Dlaczego tak drogie?

Wszystko co rzadkie i pożądane, staje się z czasem drogie. Nie inaczej jest z diamentami. Choć wydobywa się je w Rosji, Afryce, Kanadzie, Indiach, a nawet Australii, są bardzo rzadkie, a proces wydobywania pochłania mnóstwo pieniędzy, cierpliwości i specjalistycznego sprzętu. Warto również wspomnień o szerokim zastosowaniu diamentów, które nie służą przecież jedynie do wyrobu biżuterii. Diamenty są nie tylko piękne, są też niesamowicie trwałe, dlatego właśnie znajdują zastosowanie w produkcji medycznego sprzętu lub budują ostrza w tnących narzędziach.

Dobra inwestycja

Diamenty interesują nie tylko kolekcjonerów i fanów pięknej biżuterii. Stanowią także obiekt zainteresowania inwestorów, ponieważ są niezwykle bezpieczne. Nie tylko nie tanieją, ale często wręcz znacznie drożeją z czasem. Żeby zainwestować w diamenty, trzeba mieć spory kapitał, jednak zwykle taka inwestycja bardzo się opłaca. W roku 1977 Krupp Diamond, 33 - karatowy pierścień z diamentem, wszedł w posiadanie Elisabeth Taylor. Kosztował wtedy 300 tysięcy dolarów. Pewien dom aukcyjny w Nowym Jorku sprzedał go w roku 2011 za ogromną sumę 3,5 miliona dolarów. Choć do tego wzrostu ceny przyczyniła się z pewnością sama osoba gwiazdy, był to także wynik stale rosnących cen diamentów.