Historia

Najsłynniejsze diamenty świata - związane z nimi fakty i legendy cz. II

Imperial

Pośród wyjątkowych diamentów jak wiadomo znajduje się również wielki diament znaleziony w 1895 roku w formie nieregularnego ośmiościanu, który ma masę 457 karatów. Jego pochodzenie nie jest dokładnie znane. Prawdopodobnie był on skradziony w kopalni Jagersfontein i został następnie szmuglowany do Londynu. Kupiony przez prywatnych handlarzy kamieni szlachetnych. Dokonano na nim szlifowania w ramach amsterdamskiej firmy i uzyskany został owalny brylant, który był podziwiany na wystawie światowej w Paryżu. Sprzedany za 200 tysięcy funtów szterlingów Nazimowi z Haidarabadu

Regent

Inaczej był nazywany milioner. To diament, który jest uważany za perfekcyjny jeśli chodzi o wykonywany na nim szlif. Obecnie jest przechowywany w Luwrze w Paryżu. Kamień miał 410 karatów i znaleziony został już w około 1700 roku na terenie Kopalni Wschodnioindyjskiej w Partial. Znalazcą był niewolnik, który ukrył go w ranie zrobionej w nodze. Sprzedał marynarzowi w zamian za pomoc w ucieczce ten, jednak pozbył się go za małe pieniądze i powiesił się. Natomiast kamień dostał się do Madrasu i gubernator przywiózł go do Europy. W Londynie został on szlifowany i uzyskany był brylant mający 140,5 karata. Został sprzedawany regentowi Francji w 1717 roku za 3 miliony franków, znalazł się w obręczy korony królewskiej. W okresie rewolucji francuskiej Regent razem z innymi koronnymi klejnotami został skradziony, ale odnaleziono go w 1793 roku w belce wiązania dachu. Na początku XIX wieku dostał się do Luwru.

diament w pierścionku

Szach

Znaleziony w dolinach rzek Golkondy. Był on dużej wielkości miał 3 cm na szerokość jednego centymetra. Należał do książąt Achmendnahru. Na jednej ściance diamentu był wyryty przez miejscowych mistrzów napis: Burchan-Nazim-Szach Drugi. Rok 1000. Wkrótce potem władca Indii Północnych zgarnął skarbiec rodu Achmendnahru i tym samym zabrał również kamień. Po zdobyciu Indii przez perskiego szacha Nadira kamień ten z innymi klejnotami wylądował w skarbcu Persji. Po tym jak w 1829 roku w Teheranie został zmordowany przedstawiciel Rosji dla Persji. W związku z tym dla odkupienia swojej winy Persja zdecydowała się ten kamień oferować Rosji. Obecnie również znajduje się on na terenie Rosji a dokładniej na Kremlu. W historii kamienia pojawiły się jeszcze dwa napisy: "Syn Dżechangirszacha-Dżechan-Szach. Rok 1051" oraz "Władca-Kadżar Fath-Ali-Szach-Sułtan. Rok 1242". I są znakiem szczególnej historii tego właśnie kamienia, który pojawiał się w historii na różnych dworach i przez wiele lat jego miejsce się zmieniało.